مراقبت از آتل و گچ

 مراقبت از آتل و گچ

چه در زمان کودکی و چه در بزرگسالی ممکن است بنابر حوادث یا عمل های جراحی نیازمند به آتل و گچ گرفتن دست، پا یا عضوی از بدن بشویم. این مقطع زمانی در دوران کودکی شاید حتی برای کودک سرگرم کننده باشد اما در بزرگسالی باعث رنجش و ناراحتی است.ما در اینجا مطالبی کامل را در اختیار شما میگذاریم تا نیاز شما در مورد نحوه ی صحیح مراقبت از آتل و گچ برطرف شود.امید است مورد پسند شما واقع گردد.

مدت زمانی که شما به پوشیدن آتل یا گچ نیاز دارید به نوع و محل آسیب بستگی دارد.اگر به درستی از گچ مراقبت کنید تا چند هفته سالم میماند. آتل نیز چندروز تا یک هفته باقی میماند. زمان خارج کردن عضو آسیب دیده از گچ را پزشک برای شما مشخص میکند.

اگر محل اسیب دیده دچار تورم شود، گچ یا آتل کمی سفت میشود و اگر تورم محل آسیب کاهش یابد، گچ یا آتل کمی شل میشود.

مسیر بهبودی

تقریباً تمام شکستگی استخوان ها ، تاندون های آسیب دیده و رباط ها باعث درد می شوند. گچ ها و آتل ها برای کاهش درد با محدود کردن حرکت شما طراحی شده اند. با گچ و آتل ، درد شما باید هر روز کاهش یابد. برای رفع ناراحتی که می تواند در هنگام گچ گرفتن یا آتل ایجاد شود ، گچ یا آتل را بالاتر از قلب خود قرار دهید. این کار را می توانید با قرار دادن بازو یا پای خود روی بالش ها انجام دهید (به خصوص در 48 ساعت اول پس از گچ یا آتل گرفتن ). اگر گچ روی پای شما باشد باید دراز بکشید. این کار درد و تورم را کاهش می دهد. خم کردن انگشتان یا تکان دادن انگشتان پا در اندام آسیب دیده نیز به کاهش تورم و ناراحتی کمک می کند.

مراقبت از آتل و گچ

نکات مهم:

در مراقبت از آتل و گچ بدانید که در طول این مدت از خیس شدن گچ یا آتل باید جلوگیری کنید. به هنگام حمام رفتن باید گچ و آتل را درون یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید و سعی کنید با آب تماس نداشته باشد و یا اینکه از کاورهای ضد آب گچ یا آتل که در داروخانه ها و فروشگاه های اینترنتی موجود است استفاده کنید.

پوشاندن محل گچ یا آتل با نایلون یا کاور
پوشاندن محل گچ یا آتل با نایلون یا کاور

سایر مطالب مفید: متخصص زانو در شیراز

پوست محل آتل بندی شده یا گچ گرفته ممکن است دچار خارش شود ولی به هیچ عنوان از وسایلی مانند یک جسم تیز برای خاراندن یا گرمای سشوار استفاده نکنید چون ممکن است باعث ایجاد جراحت و بدنبال آن عفونت شود و این عفونت به دلیل زیر گچ بودن از دید شما پنهان میماند و شما را به دردسر می اندازد. پس خود را کنترل کنید ولی اگر میزان خارش به حدی بود که غیرقابل تحمل شد، حتما با مطب پزشک تماس بگیرید.

سایر مطالب مفید:  دکتر ارتوپد خوب در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *