ساییدگی لگن و دلایل تعویض مفصل لگن

ساییدگی لگن و دلایل تعویض مفصل لگن چیست:

جراحی تعویض مفصل لگن چیست:

جراحی تعویض مفصل لگن، برای جایگزینی کلیه یا بخشی از مفصل مصنوعی با مفصل لگن انسان است. جراحی تعویض مفصل لگن، بسیار موفقیت آمیز است که در آن قسمت هایی از مفصل لگن با پروتز (ایمپلنت) جایگزین می شود. بیش تر بیماران تعویض کامل مفصل لگن دارند، اما برای برخی دیگر، ممکن است جایگزینی جزئی (hemiarthroplasty) مناسب باشد.

در این مقاله می خواهیم به برخی از سوالات رایج در رابطه با تعویض مفصل لگن، توضیح دهیم. این سوالات به شرح زیر می باشند:

تعویض مفصل لگن چگونه است؟

چگونه متوجه شویم که به جراحی تعویض مفصل لگن نیاز داریم؟

انواع مختلف تعویض مفصل لگن چگونه است؟

و غیره.

جراحی تعویض مفصل لگن چگونه است:

تعویض مفصل لگن برای از بین بردن و جایگزینی بخش هایی از لگن و استخوان ران (همسایه) است که مفصل لگن شما را تشکیل می دهد.

این کار در درجه ی اول برای تسکین درد لگن و سفتی ناشی از آرتروز لگن انجام می شود. این روش هم چنین گاهی اوقات برای معالجه ی جراحات از جمله لگن شکسته یا در رفتگیهای مفصل لگن در حال رشد و هم چنین برای سایر شرایط استفاده می شود.

ساییدگی لگن

ساییدگی لگن

 


مراجعه به بهترین جراح لگن در شیراز یک ضرورت و امر لازمی است. زیرا جراحی زانو اهمیت بالایی در بین جراحی‌ها دارد و عمل سخت و پیچیده‌ای است. جراحی زانو توسط متخصص ارتوپدی که دوره تخصص و آموزش تکمیلی خود را گذرانده انجام می‌شود.


چگونه متوجه شویم که به جراحی تعویض مفصل لگن نیاز داریم:

اگر این علائم آرتریت را دارید، باید تعویض مفصل لگن برای شما انجام پذیرد، این علائم به شرح زیر می باشد:

درد شدید لگن که توسط دارو تسکین نمی یابد و باعث اختلال در کار، خواب یا فعالیت روزمره ی شما می شود

سفتی ران که حرکت را محدود می کند و راه رفتن را دشوار می کند

مفصل لگن به صورت توپ و سوکت است. توپ، در قسمت بالای استخوان ران (همسایه) سر فمور نامیده می شود. سوکت با نام استابولوم بخشی از لگن شما است که توپ در سوکت حرکت می کند، و به شما اجازه می دهد تا پای شما بچرخد و به جلو، عقب و پهلو حرکت کند.

در مفصل ران سالم، بافت نرم به نام غضروف، توپ و پریز را پوشانده و به آن ها کمک می کند تا یک دست شوند. اگر این غضروف از بین برود یا آسیب ببیند، استخوان ها به هم می ریزند و زبر می شوند. این حالت که به ساییدگی لگن معروف است باعث درد می شود و حرکت را محدود می کند.

مفصل لگن می تواند باعث شود پیاده روی و یا حتی ورود به صندلی یا بیرون رفتن برای شما دردناک باشد.

اگر به ساییدگی لگن مبتلا شده باشید، ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ویا فیزیوتراپی درد شما را تسکین بدهند، اما اگر این تلاش ها علائم را تسکین ندهد، شما به جراحی تعویض مفصل لگن نیاز دارید.

پس می توان گفت که یکی از علت تعویض مفصل لگن، ساییدگی لگن پیشرفته است تا حدی که نتوان آن را با دارو و غیره درمان نمود.

سایر مطالب: معرفی دکتر ارتوپد خوب در شیراز

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل لگن چگونه است:

سه نوع جراحی تعویض مفصل لگن داریم که عبارت است از:

  • تعویض کامل مفصل لگن که شایع ترین است
  • تعویض جزئی مفصل لگن
  • بازپس گیری لگن

رایج ترین نوع تعویض مفصل لگن، تعویض کامل مفصل لگن است. (هم چنین به آن آرتروپلاستی مفصل لگن گفته می شود).

در این عمل جراحی قسمت های فرسوده یا آسیب دیده  لگن شما با کاشت مصنوعی جایگزین می شود. سوکت با یک فنجان پلاستیکی با دوام تعویض می شود، که ممکن است شامل یک پوسته فلزی تیتانیوم نیز باشد.

سر استخوان ران شما برداشته خواهد شد و با توپ ساخته شده از سرامیک یا آلیاژ فلزی جایگزین می شود. توپ جدید به ساقه ی فلزی وصل شده است که در قسمت بالای استخوان ران شما قرار دارد.

دو نوع دیگر از جراحی های تعویض مفصل لگن به طور کلی برای بیماران در گروه های سنی خاص و سطح فعالیت مناسب است:

تعویض جزئی مفصل لگن (که به آن hemiarthroplasty نیز گفته می شود) شامل تعویض تنها یک طرف مفصل ران و سر استخوان ران، به جای هر دو طرف مانند تعویض کل مفصل لگن است. این روش معمولاً در بیماران مسن که دچار شکستگی در لگن شده اند، انجام می شود.

درمان لگن درد

ساییدگی لگن

سایر مطالب: معرفی بهترین دکتر برای تعویض مفصل زانو در شیراز

دو روش دیگر در جراحی تعویض مفصل لگن:

دو روش بزرگ جراحی برای اصلاح تعویض مفصل لگن وجود دارد که به شرح زیر است:

  • روش خلفی (شایع تر)
  • روش قدامی

جراحی تعویض مفصل لگن به خلفی: دو روش معمول جراحی در تعویض مفصل لگن، رویکرد خلفی و روش قدامی  است. گاهی اوقات “رویکرد مینی قدامی” نامیده می شود. برای شروع عمل جراحی تعویض مفصل لگن، برش هایی را در قسمت تحتانی (خلفی) یا جلوی (قدامی) باسن ایجاد می کنند. هر دو روش باعث تسکین درد و بهبود در راه رفتن و حرکت در طی چند هفته بعد از عمل می شوند.

چگونگی جراحی تعویض مفصل لگن:

مراحل خاصی وجود دارد که بیماران می توانند هم قبل و هم بعد از عمل برای بهبود و نتیجه گیری بهتر استفاده کنند. مهم است که دستورالعمل ها و راهنمایی های ارائه شده توسط جراح ارتوپدی، تیم پزشکی را به خوبی انجام دهید. این دستورالعمل ها به شرح زیر می باشند:

آمادگی بیمار قبل از جراحی: اطلاعات در مورد کلاس های قبل از عمل جراحی تعویض مفصل لگن و مواد آموزشی بیمار درباره جراحی تعویض مفصل لگن می باشد.

آمادگی بیمار بعد از جراحی: بررسی اجمالی از تعویض مفصل لگن در بیمارستان برای جراحی خاص، از آماده سازی در روزها و هفته ها قبل از عمل، تا مراحل مهم توانبخشی به سمت بهبودی کامل بعد از عمل می باشد.

شکستگی لگن

 

سایر مطالب: معرفی متخصص زانو در شیراز

مدت زمانی که این جراحی طول می کشد:

عمل جراحی تعویض مفصل لگن، تقریباً یک ساعت و نیم طول می کشد. اکثر بیماران بعد از عمل نیز یکی دو روز در بیمارستان می مانند. توانبخشی بیمار طی 24 ساعت بعد از عمل شروع می شود. اکثر بیماران تعویض مفصل لگن بعد از عمل قادر به راه رفتن با عصا، واکر در طی دو روز می شوند.

با گذشت روزها، فاصله و دفعات پیاده روی را افزایش باید داد. بهبودی بیمار به طور مستقیم پس از جراحی در بخش مراقبت های ویژه پس از بی حسی (PACU)، جایی که تیم پزشکی درد بیمار را مدیریت کرده و علائم حیاتی او را کنترل می کنند، آغاز می شود.

هنگامی که متخصص بیهوشی از وضعیت بیمار راضی شد، برای نظارت بر پیشرفت او به یک اتاق بهبودی بستری منتقل می شود. به احتمال زیاد زهکشی پانسمان و لوله ای روی مفصل ران باید روز بعد از عمل برداشته شوند.

تیم مدیریت درد داروی بیمار را ارزیابی کرده و از یک روش چند جانبه برای اطمینان از راحتی و تحرک در طی فرآیند توانبخشی استفاده می کنند. بیمار ظرف مدت 24 ساعت با یک فیزیوتراپی توانبخشی راه رفتن را شروع خواهد کرد.

درمانگر او را در نشستن، داخل و خارج شدن از رختخواب و تمرین راه رفتن و بالا رفتن از پله ها با استفاده از واکر یا عصا یاری می دهد. سپس به مدت 6 تا 8 هفته در خارج از بیمارستان به فیزیوتراپی ادامه خواهد داد. پس از آن دوره، بیشتر بیماران قادر به انجام فعالیت های روزمره و بازگشت به ورزش هستند.

خطرات جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

جراحی بسیار بی خطر است، اما هر جراحی خطرات زیادی دارد و عفونت جدی ترین آن خطر ها است. شما باید از جراح خود بپرسید که میزان عفونت جراحی برای تعویض مفصل لگن در بیمارستان یا مراکز درمانی که جراحی خود را انجام می دهید، چقدر است.

HSSیک پیشرو در پیشگیری از عفونت است. در گزارشی از وزارت بهداشت ایالت نیویورک آمده است که از بیش از 160 بیمارستان در نیویورک که در سال 2014 عمل تعویض مفصل لگن را انجام دادند.

خطرات دیگر شامل لخته شدن خون در پا یا لگن و در رفتگی تصادفی لگن در طی بهبودی یا بعد از آن است. بیمارستان برای جراحی خاص در پیشگیری از لخته شدن خون بعد از عمل عملکرد بهتری از میانگین کشوری دارد.

به طور کلی، پروتز تعویض مفصل لگن باید بین 10 تا 20 سال موثر باشد و برخی حتی می توانند حتی بیش تر طول بکشند. نتایج با توجه به نوع کاشت و سن بیمار متفاوت است.

آرتروپلاستی کامل مفصل لگن برای استئوآرتریت اولیه در بیماران پنجاه و پنج سال یا مسن تر بیشتر از افراد جوان صورت می پذیرد. زمانی مفصل لگن نیاز به تعویض دارد که با گذشت زمان این مفصل از بین رفته یا فرسوده شده باشد.

جراح لگن در شیراز

 

سوالات رایج در مورد جراحی تعویض مفصل لگن:

آیا می توانم هر دو طرف لگن را به طور همزمان تعویض کنم؟

بله، بیماران سالم کمتر از 75 سال که سابقه بیماری قلبی ریوی ندارند ممکن است بتوانند هر دو طرف را به طور همزمان تعویض کنند. با این حال، در برخی موارد بهتر است که در دو مرحله این جراحی را انجام دهیم.

لگن مصنوعی از چه مواردی ساخته شده است؟

سه کاشت جداگانه وجود دارد: ساقه ، توپ و سوکت.

  1. ساقه ، ساخته شده از فلز (معمولاً تیتانیوم یا کبالت کروم) به استخوان ران طبیعی شما وارد می شود.
  2. این توپ معمولاً از فلز جلا یا سرامیک ساخته شده است و در بالای ساقه قرار می گیرد.
  3. سوکت معمولاً ترکیبی از یک بوش پلاستیکی و پشتی کبالت-کروم یا تیتانیوم است.

آیا لگن جدید من ردیاب فلزی را در فرودگاه راه اندازی می کند؟

دستگاه های غربالگری حساس امروز کاشت را تشخیص می دهند اما می توانند به طور مؤثر آن را شناسایی کنند. اپراتور دستگاه می داند که این یک کاشت است نه یک جسم فلزی غیر مجاز که در خارج از بدن قرار دارد.

باز  هم می توانید به امنیت فرودگاه بگویید که قبل از ورود به دستگاه غربالگری دچار تعویض مفصل لگن شده اید. هم چنین ممکن است از پزشک خود بپرسید که آیا آن ها می توانند کارت ارائه دهند که مشخص کند شما یک پروتز لگن را که حاوی فلز است دریافت کرده اید یا خیر؟ این کارت می تواند به شما کمک بسزایی نماید.

چه مدت بعد از جراحی می توانم رانندگی کنیم؟

اکثر بیماران می توانند شش هفته پس از عمل دوباره رانندگی را از سر بگیرند.

کلام آخر و اصلی ترین علت تعویض مفصل لگن:

اگر به فکر انجام جراحی تعویض مفصل لگن هستید، بهتر است که با مطالعه یک پزشک حرفه ای را پیدا کنید و سپس عمل خود را به آن بسپارید.

زیرا این عمل بسیار حساس است و نیاز به یک پزشک حرفه ای دارد. شایع ترین علت تعویض مفصل لگن، تسکین آرتروز است  درد شدید آرتریت می تواند فعالیت های شما را محدود کند. بیشتر اوقات، تعویض مفصل لگن در افراد 60 سال و بالاتر انجام می شود.

اما بسیاری از افرادی که این عمل جراحی را انجام می دهند جوان تر هستند. افراد جوان تر با اضافه وزن بیشتر، فشار بیشتری روی لگن و ران آن ها وارد می شود.

فشار اضافی می تواند باعث شود زود تر از سالخوردگی افراد دچار فرسودگی شوند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بخشی یا تمام اتصالات ممکن است دوباره نیاز به تعویض داشته باشد.

دکتر اسکندری شیراز

وقت ملاقات

[contact-form-7 id="285" title="Appointment Sidebar"]

تماس با ما