ساییدگی زانو

زانو درد یکی از دردهای غیر قابل تحمل است که معمولا بیشتر افراد در سنین بالا تجربه می کنند. از سوی دیگر، نیمی از افراد در میانسالی بخاطر ورزش، موقعیت شغلی، و گاها اتفاقات غیر منتظره مانند تصادفات جاده ای دچار صدمات زانو می شوند. پس زانو درد بیماری است که نمی توان از آن فرار کرد. بنابراین، بهتر است که توصیه ها بهترین جراح زانو در شیراز را برای تسکین درد زانوی خود جدی بگیرید و به آنها عمل کنید این توصیه های پزشکی برای دردهای خیلی سبک تا سنگین هستند. بطور مثال، اگر زانوی شما شکسته است نمی توان تنها با کمپرس آن را درمان کرد. با ما همراه باشید تا آگاهی خود را درباره انواع دردهای زانو و راه های درمان این بیماری افزایش دهید.

بهترین جراح زانو در شیراز - دکتر بهداد اسکندری
بهترین جراح زانو در شیراز

سائیدگی زانو 

سائیدگی زانو یا همان استئوآرتریت یکی از دردهای شایع زانو میان مردم است. سائیدگی زانو بیماری است که در سنین میانسالی گریبان گیر افراد می شود و هنگامی رخ می دهد که غضروف مفصل زانوی شما از بین می رود. در سائیدگی زانو، شما بدون شک متوجه ورم شدن زانوی خود همچنین به سختی راه رفتن می شوید. گاهی این بیماری تا حدی پیشرفت می کند که زانوی شما تغییر شکل می دهد.

علل سائیدگی زانو از دیدگاه بهترین جراح زانو در شیراز

سائیدگی زانو نتیجه ی نازک شدن غضروف مفصل است. غضروف مفصل شامل لایه ی سفید و لغزنده ای می باشد که روی سطح استخوان قرار می گیرد تا رابط بین استخوان و مفصل باشد. وظیفه این غضروف کاهش فشار وارد شده بر استخوان است. با گذشت زمان  این غضروف بندرت ضعیف می شود و شکل شیار مانند به خود می گیرد و در نهایت مفصل بدون غضروف باعث آسیب به استخوان زانو و سائیدگی زانو می شود.

بیماری سائیدگی زانو به دلایل زیادی بوجود می آید. بهترین جراح زانو در شیراز معتقد است که این بیماری در برخی افراد نتیجه ی جهش ارثی است. از سوی دیگر، اگر فرد اضافه وزن زیادی داشته باشد بدون شک روی زانوها فشار بیشتری وارد می شود و سائیدگی شدیدتر می شود . از دیگر عوامل تاثیر گذار در سائیدگی زانو از دیدگاه بهترین جراح زانو در شیراز می توان به افزایش سن، ضربه های سنگین در ورزش، و برخی بیماری ها مانند در رفتگی مکرر کشکک اشاره کرد.

بهترین جراح زانو در شیراز

بهترین جراح زانو در شیراز

متخصصین جراح زانو دلایل دیگری برای این بیماری بر می شمرد که می توان به چمباته زدن، پیاده روی به مدت طولانی، برداشتن  و حمل وسایل سنگین، و انجام حرکات نمایشی اشاره کرد.

از جمله علائم زانو درد و سائیدگی زانو می توان به دردهای کم ولی مداوم اشاره کرد که اگر به آنها توجه نشود به مرور زمان دردها شدیدتر می شود. زانو درد ابتدا خود را با راه رفتن های آهسته نشان می دهد و سپس با پیاده رو های طولانی این درد افزایش می یابد. دردهای زانو هنگام بالا رفتن از پله افزایش می یابد. بهترین جراح زانو در شیراز توصیه می کند که اگر زانو درد دارید، در محیط سرد استراحت نکنید. دمای بالای محیط برای تسکین درد شما بهتر است.

توضیحات مکمل: در این مقاله می خواهیم در رابطه با ساییدگی زانو و دلایل تعویض مفصل توضیح دهیم. اما قبل از آن بهتر است که بدانیم ساییدگی زانو چیست؟

اگر درد زانو پیشرفت کند، می تواند باعث متورم شدن مفصل و بیماری سینوویال که ضخیم شدن بافت است. پیشرفت دردهای مکرر منجر به سفت شدن زانو می شود. اگر زانوی شما سفت شود، شما به راحتی نمی توانید زانوی خود را خم و راست کنید. سفت شدن زانو پس  از مدتی منجر به خشک شدن مفصل و عدم تحرک می شود.

جراحی زانو

اگر سائیدگی زانو پیشرفت کند، مفصل زانو تغییر شکل می دهد و گای متوجه می شوید که یک زانو بیشتر از زانوی دیگر دچار آسیب شده است. نتیجه ی این عوامل پرانتزی شدن پا و همچنین انحراف پا است.

درمان زانو درد 

اگر شما زانو درد دارید یا پزشک شما تشخیص سائیدگی زانو داده است، درمان های متفاوتی برای شما در نظر می گیرد. برخی درمان ها در افراد زودتر جواب می دهد. شاید لازم باشد با پرشک خود برای راه درمان مشورت کنید.مهمترین هدف بهترین جراح زانو در شیراز کاهش درد زانوی شما و ایجاد کارایی زانوی گذشته ی شما می باشد. درمانی که بهترین جراح زانو در شیراز به شما پیشنهاد می کند، در ابتدا یک سری درمان های غیر تهاجمی بدون عمل جراحی هستند. درمان های غیر تهاجمی زانو شامل چندین مورد هستند که در اینجا بهترین جراح زانو در شیراز به صورت مختصر به آنها اشاره می کند.

درمانهای غیر تهاجمی زانو درد 

تغییر و تطبیق شیوه ی زندگی: افرادی که زانو درد دارند باید شیوه ی زندگی خود را تغییر دهند و خود را با برخی تغییرات تطبیق دهند. یک از تغییراتی که افراد با سائیدگی زانو باید انجام دهند، کاهش وزن است. اگر زانو دارد داشته باشید و وزن شما بالا باشد، بدون شک فشار بیشتری به زانوی شما وارد می شود. بنابراین، اولین اقدام جهت کاهش و تسکین درد کم کردن وزن بیمار است. اگر وزن شما به حد نرمالی برسد که بهترین جراح زانو در شیراز به شما توصیه کرده است بدون شک متوجه برگشت کارایی زانوی خود خواهید شد.

ساییدگی زانو

از دیگر تغییرات در شیوه ی زندگی می توان به طرز نشستن شما اشاره کرد. نشستن نقش بسیار مهمی در کارایی زانوی شما دارد. اگر شما زانو درد دارید، نباید روی دو زانو بنشینید و بهتر است که از صندلی استفاده کنید. توصیه ی بهترین جراح زانو در شیراز به بیماران این است که بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنند، از پله ها تردد نکنند و از پیاده روی طولانی خودداری کنند.

 از انجام ورزش های جهشی و پرشی خودداری کنند. تنها ورزش هایی که برای تسکین درد زانو مناسب است می توان به شنا و دوچرخه سواری اشاره کرد. افرادی که زانو درد دارند بهتر است که همیشه زانو های خود را نرم نگه دارند. نرمش به تقویت زانو و دامنه های حرکتی شما کمک می کند. شما به عنوان یک بیمار آگاهی از نرمش های مناسب زانوی خود ندارید. بنابراین سعی کنید این نرمش ها را زیر نظر پزشک خود یاد بگیرید و در منزل تمرین کنید. هدف از نرمش در ابتدا افزایش کشش مفصل زانو و سپس افزایش تدریجی قدرت عضلات ران می باشد. در نتیجه ی افزایش قدرت عضلات، کارکرد میان زانو و ران بهتر می شود و درد کاهش می یابد.

وسایل کمکی: یکی دیگر از راه های درمانی زانو درد می تواند استفاده از وسایل کمکی برای تسکین درد شما و همچنین کمک به شما در راه رفتن یا نشستن باشد. شاید اگر شما با عصا راه بروید، فشار کمتری بر زانوی آسیب دیده ی شما وارد شود. استفاده از کفش های طبی نیز در تسکین درد بسیار موثر است. زانوبند یکی از وسایل کمک است که در اولین فرصت به ذهن افرادی می رسد که از درد زانو ناله می کنند.

متخصص ارتوپد و جراح زانو

آب درمانی:  افرادی که حوصله دارند و زانو درد دارند بهتر است که برای رهایی از درد به آب درمانی سرد و گرم پناه ببرند. تحقیقات ثابت کرده است که آب درمانی تاثیر بسزایی در کاهش درد و بهتر راه رفتن افراد دارد. هرچند ناگفته نماند که این تاثیر در سائیدگی زانو کوتاه مدت است. افرادی که ورزش می کنند و پس از آن زانو درد دارند بهتر است که که در اب سرد و گرم قرار بگیرند. یکی دیگر از فواید آب درمانی، کاهش التهاب مفصل زانو می باشد.

مصرف دارو:  بهترین جراح زانو در شیراز معتقد است که داروهای متفاوتی برای زانو درد وجود دارد که برای تمامی افراد یکسان نیستند. داروهای زانو درد بیشتر مواقع در گروه داروهای ضد التهابی قرار می گیرند. داروهای ضد التهابی برای برخی بیماران خیلی سریع نتیجه ی مثبت دارند و دوز متفاوتی برای آنها توصیه می شود. پس از مصرف داروهای ضد التهابی بدن مشورت با بهترین جراح زانو در شیراز خودداری کنید. افرادی که خون آنها رقیق هست نباید از این داروها مصرف کنند یا در صورت مصرف با پزشک خود مشورت کنند.  داروهای ضد التهابی معمولا با برخی از داروهای دیگر تداخل دارند. بنابراین، در صورت مصرف داروهای دیگر، به پزشک خود اطلاع دهید.

بمتخصصین داروهای مکملی خوراکی برای تسکین درد به شما پیشنهاد می کند. از جمله مکمل های تسکین دهنده ی درد زانو می توان به گلوکوزآمین و کندروآیتین سولفات اشاره کرد. این داروها مولکول هایی دارند که در غضروف وجود دارد و مکمل غضروف مفصل هستند. معمولا این داروها برای دردهای اولیه ی زانو درد و سائیدگی زانو توصیه می شوند و همگی از منابع حیوانی تولید می شوند. استفاده از این داروها مانند دیگر داروها عوارض دارند. یکی دیگر از داروهای تزریقی زانو درد هیالورنیک اسید است که درون مفصل زانو تزریق می شود.

برخی افراد معتقدند که طب سوزنی برای درمان زانو درد مناسب است. اگر قصد دارید کنار درمان های پزشک خود، از طب سوزنی هم استفاده کنید،  بدون شک این درمان را با بهترین جراح زانو در شیراز در میان گذارید.

عمل جراحی: اگر زانو درد شما با موارد بالا تسکین نیافت و درمان نشد، بهتر است که عمل جراحی را انتخاب کنید. بهترین جراح زانو در شیراز بر اساس مشکل زانوی شما، عمل خاصی را توصیه می کند. زانو درد عمل های جراحی خاصی دارد که عبارتند از آرتروسکوپی، استئوتومی، و تعویض مفصل.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام ما را دانبال کنید

0 نظر در “توصیه های جراح زانو

    1. احتمال بروز عوارض بعد از جراحی در افراد چاقی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار میگیرند بیش از افراد غیر چاق است.
      حتما باید پیش از جراحی وزن کم کنید، این کار را تحت نظارت و با مشورت پزشک انجام دهید تا ورزش های سبکی که به کاهش وزن شما کمک می کند را به شما آموزش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *